Jachtowy Sternik Morski

U nas nauka to przyjemność!

Pobierz rymowankę o prawie drogi (PDF)

Pobierz darmowy program na PC (naszego autorstwa) (ZIP ok. 400 MB)

 • szkolenie żeglarskie na nowoczesnym jachcie Delphia 40.3 (Bałtyk), a w Chorwacji Bavaria 36, Bavaria 46 i katamarany Lagoon 380;
 • szkolenie w maksymalnie 6-cio osobowych załogach;
 • egzamin w dniu wyokrętowania, a nie dzień przed zakończeniem kursu (nie tracimy cennego dnia szkolenia) - ze względów technicznych nie dotyczy Chorwacji;
 • egzamin na państwowy patent Jachtowego Sternika Morskiego oraz dla chętnych możliwość zdobycia certyfikatu ISSA;
 • program komputerowy - teorii uczymy się wcześniej we własnym tempie, na jachcie powtórki, więcej czasu na praktykę;
  ZAPISZ SIĘ JUŻ DZIŚ! BĘDZIESZ MIEĆ WIĘCEJ CZASU NA NAUKĘ TEORII. Podczas nauki poprzez nasz program masz nieograniczoną ilość czasu na konsultacje z instruktorem (skype, telefon, e-mail, a jak chcesz to i zajęcia klasyczne);
 • własny podręcznik wraz z programem komputerowym w cenie szkolenia ("Sternik Jachtowy i ISSA - autorstwa kpt. Piotra Lewandowskiego");

Dlaczego warto przyjechać na kurs?

Kurs jachtowego sternika morskiego jest podstawowym kursem mającym na celu przygotować Cię do samodzielnego prowadzenia jachtów po morzu. Na dzień dzisiejszy patent ten uprawnia do prowadzenia jachtów o długości do 18 m po wszystkich wodach morskich, a po wodach śródlądowych bez żadnych ograniczeń na wielkość jachtu.

Na kursie nauczymy Cię, jak prowadzić jacht profesjonalnie, a przede wszystkim bezpiecznie, skutecznie i elegancko, tak, aby wszystkie Twoje samodzielne rejsy morskie były wielką przygodą i doskonałą zabawą!
 

Terminy i ceny

Jak wygląda szkolenie?

Chcąc dać Ci pewność siebie podczas późniejszych morskich wypraw, musieliśmy opracować taką formułę szkolenia, która zapewniłaby Twoją aktywność na jachcie i samodzielne wykonywanie tych wszystkich rzeczy, które będziesz musiał potem wykonywać lub nadzorować podczas własnych rejsów.  Nie da się tego zrobić na kursie stacjonarnym, dlatego nasze kursy odbywają się w rejsie. Rejs ma charakter stażowy, tzn. można podczas jego trwania uzupełnić brakujący staż.

Każdy z członków załogi pełni na swojej wachcie funkcję kapitana, prowadzi nawigację, dowodzi jachtem.

W portach ćwiczy się manewrowanie.  Podczas pływania nocnego nauczysz się żeglugi w ciemnościach i poznasz wszelkie światełka.

Żebyś uczył się szybko, skutecznie i trwale otrzymasz od nas link do programu. Już przed kursem zaczniesz zdobywać wiedzę, będziesz mieć możliwość kontaktu z instruktorami, a na jachcie skupimy się na zastosowaniu zdobytej przez Ciebie wiedzy w praktyce.

Dla kogo przeznaczony jest kurs?

Kursy przeznaczone są dla osób, które posiadają patent żeglarza jachtowego (lub umiejętności w zakresie tego patentu) oraz staż morski minimum 200 godzin (do egzaminu), udokumentowany opiniami z rejsów lub wpisem do książeczki żeglarskiej. Przeważnie podczas kursu, który odbywa się na wodach morskich, można uzupełnić brakujcy staż (max. 60 h). Certyfikat ISSA przeznaczony jest dla osób pełnoletnich - w tym przypadku staż morski nie jest wymagany.

Na jakim jachcie prowadzimy szkolenia?

Delphia 40.3 - nowoczesny jacht - rok budowy 2013. Kategoria projektowa A. Bogate wyposażenie nawigacyjne (AIS, system nawigacyjny Garmin, navtex). Duży komfort żeglugi i nauki. Jacht 4-ro kabinowy, a na szkolenie zabieramy maksymalnie 6 kursantów.

 • długość:     40,52 ft (12,35 m),
 • zanurzenie:     7,45 ft (2,27m),
 • szerokość:     12,93 ft (3,94 m),
 • powierzchnia pomiarowa żagli 80m2,
 • ciężar całkowity 8600 kg.

Kto prowadzi szkolenia?

Ponieważ zależy nam przede wszystkim na przekazaniu jak największej porcji wiedzy niezbędnej w morskiej żegludze, szkolenie prowadzą wyłącznie profesjonalni instruktorzy mający duże doświadczenie w samodzielnym prowadzeniu morskich rejsów. Dbamy też oto, aby wiedzieli, jak skutecznie przekazać Ci tę wiedzę. Nad programem szkolenia oraz jego praktycznym zastosowaniem czuwa kpt. Piotr Lewandowski (autor licznych książek "Sternik Jachtowy i ISSA", "ISSA Qualified Crew", "SRC - podręcznik dla radiooperatorów") oraz kpt. Bartłomiej Czarciński.

Egzamin

Egzamin przeprowadzany jest pod koniec kursu. Organizatorem egzaminu jest Stowarzyszenie Polacy Dookoła Świata (zgoda Ministerstwa Sportu i Turystyi na przeprowadzanie egzaminów motorowodnych). Egzamin kosztuje 350 zł, wydanie patentu 50 zł. Jeśli jesteś osobą, która się uczy i nie ukończyłeś 26 lat - przysługuje Ci 50% zniżki.

Egzamin składa się z testu jednokrotnego wyboru oraz z zadanie nawigacyjnego. Częśc praktyczna to podstawowe manewry wykonywane na tym samym jachcie, na którym odbywało się szkolenie. Certyfikat ISSA uzyskuje się po ocenie instruktora, której podlega się przez cały czas trwania kursu. Do egzaminu należy przygotować:

 • zdjęcie do patentu,
 • udokumentowany opiniami z rejsów staż morski (nie dotyczy ISSA)
 • jeśli przysługuje Ci zniżka, to dokument uprawniający do zniżki
Patent Jachtowego Sternika Morskiego - strona 1 Patent Jachtowego Sternika Morskiego - strona 2

Gdzie prowadzimy szkolenia?

Po ponad 10 latach organizacji kursów na sternika jachtowego w wielu lokalizacjach (ale zawsze na morzu - jesteśmy jedną z niewielu szkół, która zawsze szkoliła na morzu), doszliśmy do przekonania, że w naszym kraju, najlepszym miejscem do nauki żeglarstwa morskiego jest Zatoka Gdańska.

Dlaczego Zatoka Gdańska?

Z wielu powodów, podstawowe z nich to:

 • spora ilość portów - można ćwiczyć w różnych miejscach,
 • spory ruch statków - trzeba mieć oczy naookoło głowy,
 • duża ilość oznakowania nawigacyjnego - tory wodne, latarnie, znaki - można solidnie teorię przećwiczyć w praktyce,
 • akwen jest osłonięty - tam też Bałtyk potrafi pokazać swój pazur, ale przeważnie nawet ciężka pogoda nie krzyżuje nam planów kursowych.

Co wliczone jest w cenę szkolenia?

W cenę wliczone jest:

 • szkolenie, 
 • czarter jachtu, 
 • zakwaterowanie na jachcie, 
 • opłaty portowe w portach zaokrętowania i wyokrętowania, 
 • program do nauki teorii
 • podręcznik "Sternik Jachtowy i ISSA",