Jachtowy Sternik Morski w Chorwacji

U nas nauka to przyjemność!

Pobierz rymowankę o prawie drogi (PDF)

Pobierz darmowy program na PC (naszego autorstwa) (ZIP ok. 400 MB)

 • szkolenie żeglarskie na dużym jachcie Bavaria 46, KATAMARANIE!!! lub Bavarii 36 ze sterem strumieniowym;
 • szkolenie w maksymalnie 6-cio osobowych załogach;
 • egzamin na państwowy patent Jachtowego Sternika Morskiego oraz dla chętnych możliwość zdobycia certyfikatu ISSA Inshore lub Ofshore Skipper;
 • program komputerowy - teorii uczymy się wcześniej we własnym tempie, na jachcie powtórki, więcej czasu na praktykę;
  ZAPISZ SIĘ JUŻ DZIŚ! BĘDZIESZ MIEĆ WIĘCEJ CZASU NA NAUKĘ TEORII. Podczas nauki poprzez program masz nieograniczoną ilość czasu na konsultacje z instruktorem (skype, telefon, e-mail, a jak chcesz to i zajęcia klasyczne);
 • własny podręcznik wraz z programem komputerowym w cenie szkolenia ("Sternik Jachtowy i ISSA - autorstwa kpt. Piotra Lewandowskiego");

Dlaczego warto przyjechać na kurs?

Kurs jachtowego sternika morskiego jest podstawowym kursem mającym na celu przygotować Cię do samodzielnego prowadzenia jachtów po morzu. Na dzień dzisiejszy patent ten uprawnia do prowadzenia jachtów o długości do 18 m po wszystkich wodach morskich, a po wodach śródlądowych bez żadnych ograniczeń na wielkość jachtu.

Na kursie nauczymy Cię, jak prowadzić jacht profesjonalnie, a przede wszystkim bezpiecznie, skutecznie i elegancko, tak, aby wszystkie Twoje samodzielne rejsy morskie były wielką przygodą i doskonałą zabawą!

Jak wygląda szkolenie?

Chcąc dać Ci pewność siebie podczas późniejszych morskich wypraw, musieliśmy opracować taką formułę szkolenia, która zapewniłaby Twoją aktywność na jachcie i samodzielne wykonywanie tych wszystkich rzeczy, które będziesz musiał potem wykonywać lub nadzorować podczas własnych rejsów.  Nie da się tego zrobić na kursie stacjonarnym, dlatego nasze kursy odbywają się w rejsie. Rejs ma charakter stażowy, tzn. można podczas jego trwania uzupełnić brakujący staż.

Każdy z członków załogi pełni na swojej wachcie funkcję kapitana, prowadzi nawigację, dowodzi jachtem.

W portach ćwiczy się manewrowanie.  Podczas pływania nocnego nauczysz się żeglugi w ciemnościach i poznasz wszelkie światełka.

Żebyś uczył się szybko, skutecznie i trwale otrzymasz od nas dostęp do portalu edukacyjnego www.edukacja.morka.pl. Już przed kursem zaczniesz zdobywać wiedzę, będziesz mieć możliwość kontaktu z instruktorami, a na jachcie skupimy się na zastosowaniu zdobytej przez Ciebie wiedzy w praktyce.

Dla kogo przeznaczony jest kurs?

Kursy przeznaczone są dla osób, które posiadają patent żeglarza jachtowego (lub umiejętności w zakresie tego patentu) oraz staż morski minimum 200 godzin (do egzaminu), udokumentowany opiniami z rejsów lub wpisem do książeczki żeglarskiej. Przeważnie podczas kursu, który odbywa się na wodach morskich, można uzupełnić brakujcy staż (max. 60 h). Certyfikat ISSA przeznaczony jest dla osób pełnoletnich - w tym przypadku staż morski nie jest wymagany.

Na jakim jachcie prowadzimy szkolenia?

Bavaria 46 Cruiser. Kategoria projektowa A. Bogate wyposażenie nawigacyjne, ster strumieniowy, rolowane żagle. Duży komfort żeglugi i nauki. Jacht 4-ro kabinowy, a na szkolenie zabieramy maksymalnie 6 kursantów.

Kto prowadzi szkolenia?

Szkolenia prowadzą tylko doświadczeni instruktorzy, którzy ukończyli nasz autorski kurs instruktorski. U nas kurs instruktorski trwa rok, zatem gwarantujemy, że nasza kadra to nie są przypadkowi ludzie!

Egzamin

Egzamin przeprowadzany jest pod koniec kursu. Organizatorem egzaminu jest upoważniony przez Ministerstwo Sportu i Turystyki podmiot - Polacy Dookoła Świata. Egzamin kosztuje 350 zł, wydanie patentu 50 zł. Jeśli jesteś osobą, która się uczy i nie ukończyłeś 26 lat - przysługuje Ci 50% zniżki.

Egzamin składa się z testu jednokrotnego wyboru oraz z zadanie nawigacyjnego. Częśc praktyczna to podstawowe manewry wykonywane na tym samym jachcie, na którym odbywało się szkolenie. Certyfikat ISSA uzyskuje się po ocenie instruktora, której podlega się przez cały czas trwania kursu. Do egzaminu należy przygotować:

 • zdjęcie do patentu,
 • udokumentowany opiniami z rejsów staż morski (nie dotyczy ISSA)
 • jeśli przysługuje Ci zniżka, to dokument uprawniający do zniżki

Gdzie prowadzimy szkolenia?

Po ponad 15 latach organizacji kursów na sternika jachtowego w wielu lokalizacjach (ale zawsze na morzu - jesteśmy jedną z niewielu szkół, która zawsze szkoliła na morzu), doszliśmy do przekonania, że na ciepłych wodach, jednym z najlepszych miejsc do nauki żeglarstwa jest Chorwacja - region Dalmacji.

Dlaczego Chorwacja?

Z wielu powodów, podstawowe z nich to:

 • spora ilość portów - można ćwiczyć w różnych miejscach,
 • duża ilość wysepek - można się zgubić,
 • akwen jest w miarę osłonięty, więc bardzo rzadko zdarza się, żeby pogoda pokrzyżowała plany szkoleniowe,
 • Chorwacja jest dość popularnym miejscem na rozpoczęcie swojej przygody z samodzielnym prowadzeniem jachtów,
 • poza tym, można odpocząć po trudach szkolenia w jednej z chorwackich "konob" i posilić się dobrym jedzeniem