Może czarter i majówka w Grecji?

Jeden z moich znajomych mawia, że żeglarstwo dzieli się na: żeglarstwo i żeglarstwo w Grecji. Coś w tym jest, ponieważ jest to całkiem przyjazny żeglarzom akwen. Biorąc pod uwagę jeszcze niedrogie połączenia lotnicze, prktycznie brak opłat portowych (albo opłaty na na prawdę symbolicznym poziomie), dobre jedzenie... Cóż więcej można powiedzieć - nic tylko jechać.

Przejżałem ofertę czarterową naszych sprawdzonych armatorów na majówkę (29 kwietnia - 6 maja) i postanowiłem małe co nieco przygotować. Oczywiście jest to tylko propozycja i jak potrzeba to poszukamy czegoś innego, dopasowanego do potrzeb i gustów :)

Dwukabinowe

Sun Odysei 36i (rocznik 2011) - cena wyjściowa 1575 EUR, nasza cena 1197 EUR/tydzień

Jacht ten przeważnie występuje w wersji 3 kabinowej, zabudowa 2 kabionowa powoduje to, że jest na nim znacznie więcej przestrzeni. Co prawda kabina dziobowa, całkiem wygodna, jest taka sama jak na wersji 3 kabionowej. Ale za to kabina rufowa pjest znacznie przestronniejsza. Jacht dedykowany dla małej ilości osób, lubiących wygodę. Imponująca jak na tę wielkość jachtu jest ilość zabieranej wody - 355l, co daje dużą autonomię pływania. W Grecji przeważnie prysznic bierzemy na jachcie.

Trzykabinowe

Oceanis 38 (rocznik 2015) - cena wyjściowa 2075 EUR, nasza cena 1577EUR/tydzień

Trzykabinowy Oceanis, 11,5 m długości. Bardzo dobrze pływa na żaglu. Na silniku też sobie świetnie radzi. Akurat ten model wyposażony jest w oszczędny, niezawodny silnik Yanmar, o mocy 29KM, co w zupełności wystarczy. Armator podaje, że na tym jachcie może mieszkać 8 osób, jednak z doświadczenia powiem, że najlepszy układ to 6 osób, ewentualnie jedna osoba w mesie.

 

Czterokabinowe

Bavaria Cruiser 46 (rocznik 2015) - cena wyjściowa 2520 EUR, nasza cena 2161EUR/tydzień

Chyba mój ulubiony jacht czarterowy. Co prawda więcej nażeglowałem się na jej starszej siostrze, ale ta daje dużo frajdy z żeglugi. Trochę obszerniejsza od starszego modelu, na żaglu lepiej się nią pływa ze względu na układ dwóch płetw sterowych. Trzeba tylko uważać przy manewrach, żeby płetwą sterową nie zahaczyć o czyjś łańcuch kotwiczny - zwłąszcza jak stajemy w drugim rzędzie jachtów. Silny ster strumieniowy robi robotę podczas manewrów. Nieobiektywnie chyba, ale bardzo polecam!

 

Pięciokabinowe

Hanse 540 (rocznik 2007) - cena wyjściowa 3300 EUR, nasza cena 2822 EUR/tydzień

Tak na prawdę jest to jacht 4-ro abinowy. 5-ta kabina jest na dziobie tzw. "skipperska" wejście do niej jest przez pokład. Jeśli jedziecie bez wynajętego skippera, to wyraźnie dogadajcie się kto tam ma mieszkać. Natomiast traktując ten jacht jako 4-ro kabinowy mamy łódkę ponad 16 metrową, z 4 kabinami, każda ze swoją toaletą. Jednym słowem - komfort i wygoda. Hansa całkiem dobrze radzi sobie na żaglu!

 

Sześciokabinowe

Bavaria Cruiser 56 (rocznik 2014) - cena wyjściowa 4925 EUR, nasza cena 3743 EUR/tydzień

Również nazwanie tego jachtu przez armatora 6-cio kabinowym jest lekkim nadużyciem. Jest to jacht 5-cio kabinowy z dodatkową kabiną "skiperską" na dziobie. Duży, przestronny wygodny. Dobrze żegluje. Silny ster strumieniowy bardzo ułatwia manerwowanie w porcie. Pływałem na jej bliźniaczej siostrze 55-tce (różniła się tylko dużym forpikiem zamiast kabiny skipperskiej. Polecam!

Katamarany

Lagoon 450 (rocznik 2014) - cena wyjściowa 5350 EUR, nasza cena 4574 EUR/ tydzień

Lagoony są bardzo popularnymi w czarterze katamaranami. Ich przewagą nad zwykłymi jednostkami jest przestrzeń. Tutaj każdy znajdzie kawałek miejsca dla siebie. Przestronna mesa, duży kokpit ze stolikiem, osobne miejsce dla sternika, siatka na dziobie. Jedyną wadąkatamaranów jest ilość zajmowanego miejsca w porcie, no ale w Grecji za porty opłaty są symboliczne. Poza tym można stać na kotwicy - na katamaranie podwójna przyjemność!

W razie pytań pozostajemy do dyspozycji:

Kontakt: tel. +48 501 561 895, e-mail: czartery@morka.pl lub poniższy formularz

Pozdrawiam i zapraszam!
Piotr Lewandowski