STCW - zintegrowany kurs bezpieczeństwa na morzu

Zawodowy marynarz nie może rozpocząć pracy, jeśli nie ma ukończonego takiego kursu. Coraz częściej od nas, żeglarzy, armatorzy wymagają posiadania tego świadectwa. Co prawda głównie tyczy się to żaglowców (funkcji kapitańskich i oficerskich), ale również jeśli się chce zawodowo chociażby prowadzić szkolenia żeglarskie na morzu - taki kurs jest wymagany. Dla zawodowców taki kurs trzeba odnawiać co 5 lat.

Oczywiście warto, aby każdy żeglarz morski przeszedł tego typu szkolenie, nawet, jeśli nie zamierza zawodowo pływać. Dlaczego? Wystarczy spojrzeć co wchodzi w skład takiego kursu:

  • ITR - czyli indywidualne techniki ratownicze - ćwiczymy na basenie wchodzenie do tratwy, wciąganie osób nieprzytomnych do tratwy, odwracanie tratwy, ewakuację za pomocą śmigłowca (na basen śmigłowiec nie wleci, ćwiczymy za pomocą liny). Uruchamiamy środki pirotechniczne itp.
  • Szkolenie ochrony przeciwpożarowej - gaszenie, obsługa gaśnic, ewakuajca poszkodowanych, obsługa innych środków gaśniczych - a wszystko to na poligonie z żywym ogniem.
  • Pierwsza pomoc przedmedyczna - nie wymaga chyba większego tłumaczenia, kurs konieczny każdemu, nie tylko żeglarzom i marynarzom.

Jak widać, zakres wiedzy jest bardzo obszerny i wiedza ta oraz umiejętności są potrzebne każdemu morskiemu żeglarzowi - oby nigdy nie trzeba było korzystać z nich w praktyce.

Szkolenia prowadzą profesjonaliści z Ośrodka Szkoleń Ratownictwa Morskiego "MAYDAY" w Gdyni (ponad 30 lat doświadczenia na morzu i w szkoleniach morskich). Kursy odbywają się w tygodniu (te przeznaczone są raczej dla marynarzy) oraz podczas tzw. przedłużonego weekendu (od czwartku do niedzieli) - te dedykowane są głównie żeglarzom. Szkolenie kończy się egzaminem, po zaliczeniu którego otrzymujemy świadectwo STCW z Urzędu Morskiego.

Terminy kursów

Termin L.Dni Miejsce Cena
16-20 stycznia
(poniedziałek-piątek)
5 Gdynia 800 zł
30 stycznia - 3 lutego
(poniedziałek-piątek)
5 Gdynia 800 zł
13-17 lutego
(poniedziałek-piątek)
5 Gdynia 800 zł
16-19 lutego
(czwartek - niedziela)
4 Gdynia 900 zł
1- 4 marca
(środa - sobota)
4 Gdynia
800 zł

13-17 marca
(poniedziałek-piątek)

5 Gdynia 800 zł

27-31 marca
(poniedziałek-piątek)

5 Gdynia 800 zł

Jeśli chcesz wziąć udział w szkoleniu lub masz jakieś pytania odnośnie szkolenia - wypełnij poniższy formularz kontaktowy lub skontaktuj się z nami tel. 62-767-18-67