Sternik motorowodny

Dlaczego warto zapisać się na kurs i zdobyć patent motorowodny?

Jeśli chciałbyś poszaleć na motorówce lub na skuterze wodnym, jest to kurs dla Ciebie - nauczymy Cię, jak robić to bezpiecznie, a zarazem efektownie. Patent sternika motorowodnego da Ci uprawnienia do prowadzenia łodzi motorowych bez ograniczenia mocy silnika po wodach śródlądowych oraz morskich na łodziach o długości do 12 m w odległości 2 Mm od brzegu lub po morskich wodach osłoniętych. Po morzu w porze dziennej. Jest on przydatny nie tylko dla  miłośników motorówek, ale także nurków, ratowników, wędkarzy, żeglarzy.

Pierwszy w Polsce podręcznik Sternik Motorowodny na Androida i Appla! Pobierz tutaj! 

Tylko u nas! Nie zagwarantujemy 100% zdawalności, natomiast jeśli podwinie się komuś noga na egzaminie kolejne szkolenie ma GRATIS!

Terminy i ceny

Dla grup zorganizowanych możliwe jest przeprowadzenie szkolenia w dogodnym miejscu i terminie. Kurs indywidualny jesteśmy w stanie zorganizować nawet dla jednej osoby!

Jak wygląda szkolenie?


Dla Twojgo komfortu część teoretyczną kursu prowadzimy przez internet. Otrzymasz podręcznik z programem komputerowym i filmem o manewrowaniu motorówką do samodzielnej nauki. Kiedy przyswoisz sobie wiedzę  teoretyczną, umawiasz się z nami na egzamin i część manewrową kursu - zajmiemy Ci tylko kilka godzin. Podczas zajęć na wodzie zapoznamy Cię z podstawowymi manewrami, zasadami bezpiecznego prowadzenia łodzi motorowych, jak również jazdy w ślizgu. Szkolenie manewrowe odbywa się na nowoczesnej łodzi RIB.

Dla kogo przeznaczone są kursy sternika motorowodnego?

Nie wymagamy żadnego wcześniejszego stażu, żadnego doświadczenia - w kursie mogą wziąć udział nawet osoby, które nigdy wcześniej nie siedziały na łódce. Patent sternika motorowodnego przydaje się zarówno tym, którzy związali swoje życie z wodą - nurkom, żeglarzom, ratownikom, jak i tym, którzy chcą korzystać z motorówki w celach czysto rekreacyjnych.

Na jakich łodziach prowadzimy szkolenia?

Manewrówkę na sternika motorowodnego prowadzimy na nowoczesnej łodzi RIB (na zdjęciach). Oprócz wszystkich podstawowych manewrów będziesz mógł poćwiczyć szybką i efektowną jazdę w ślizgu, a my zadbamy, abyś przede wszystkim nauczył się prowadzenia łodzi bezpiecznie.

Kto prowadzi szkolenia?

Szkolenia prowadzone są przez osoby mające najwyższe kwalifikacje motorowodne, posiadające doświadczenie w prowadzeniu jachtów motorowych zarówno na śródlądziu, jak i na morzu. Przeważnie szkolenia na patent sternika motorowodnego prowadzą: Radosław Markiewicz, Michał Kaftanowicz, Adam Kliber, Piotr Lewandowski

Z naszych kursów motorowodnych skorzystali m.in.:

 • Straże Pożarne (ochotnicze oraz państwowe) z Kalisza, Koźminka, Opatówka, Gryfina,
 • Garnizon Marynarki Wojennej w Dziwnowie,
 • Kluby Żeglarskie ORION z Ostrzeszowa, Klub Sportów Wodnych VEGA PLESZEW, HKŻ Odkrywca, 
 • Kaliskie Towarzystwo Wioślarskie,
 • WOPR Kalisz, Opatówek, Mława, Gołuchów
 • Klub Płetwonurków MARLIN z Kalisza.Egzamin

Egzamin przeprowadzany jest pod koniec kursu. Organizowany jest przez Stowarzyszenie Polacy Dookoła Świata (zgoda Ministerstwa Sportu i Turystyi na przeprowadzanie egzaminów motorowodnych). Składa się z części teoretycznej: test jednokrotnego wyboru oraz praktycznej: manewry wykonywane na tym samym jachcie, na którym odbywało się szkolenie. Koszt egzaminu to 250 zł, uzyskania patentu 50 zł, jeśli się uczysz i masz mniej niż 26 lat przysługuje Ci zniżka 50%.

Do egzaminu należy przygotować:

 • dokument tożsamości,
 • osoby do 26 roku życia, uczące się - dokument uprawniający do zniżki,
 • osoby nieletnie - zgodę rodziców lub opiekunów,
 • dowód wpłaty za egzamin (za egzamin płaci się bezpośrednio do PZMWiNW - oczywiście pomagamy w załatwieniu formalności)
Sternik motorowodny - wzór patentu strona 1 Sternik motorowodny - wzór patentu strona 2


Gdzie prowadzimy szkolenia?

Szkolenia prowadzimy w Kaliszu, Koninie, w rejonie jezior Pątnowskiego, Ślesińskiego i Mikorzyńskiego oraz w Gliwicach.

Dla grup zorganizowanych możemy przeprowadzić szkolenie zakończone egzaminem w dogodnym miejscu i terminie. Jesteśmy w stanie zorganizować szkolenie indywidualne nawet dla jednej osoby!

Kalisz - Przystań Kalisz

Konin - Przystań Gosławice

Klub Wodny LOK Garland Gliwice

Co wliczone jest w cenę kursu?

W cenę wliczone jest:

 • szkolenie teoretyczne - program komputerowy i pomoc instruktora podczas szkolenia
 • szkolenie praktyczne na jachcie,
 • paliwo zużyte podczas kursu,
 • opłaty portowe,
 • podręcznik "Sternik motorowodny",
 • w przypadku niepowodzenia na egzaminie kolejne szkolenie GRATIS.Pełen film instruktażowy:

Sternik motorowodny - pełen film